1038. Bordspendyl, parisarbete i empire

Objektsbeskrivning
BORDSPENDYL, parisarbete i empire, matterad och polerad brännförgylld brons, sockel buren av bevingade lejon, urhuset med bevingade karyatider med draperi, sidorna med troféknippen, krönt av kentauren Keiron som undervisar Akilles i bågskytte, nyckel och ej tillhörande pendel medföljer, höjd 47,5, 16 x 28,5 cm; slitage