1037. Fåtöljer, ett par, gustavianska stockholmsarbeten

Objektsbeskrivning
FÅTÖLJER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, medaljongformad rygg krönt av ros, volutformade armlän, hörnfleuronger, svängd frontsarg med kvistar och blomma, avsmalande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått; slitage, smärre lagningar