1035. Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sargen med fascessknippe, hörnfleuroner, blomsterfestonger, bladhölstrad överkragning, ben med kannelering, fotkryss med urna, akantushölstrade benavslut, skiva av carraramarmor, höjd 83, 90 x 52 cm; dekorskador, lagningar, skiva 1800-tal