1033. Stolar, sex stycken, gustavianska

Objektsbeskrivning
STOLAR, sex stycken, gustavianska stockholmsarbeten, av Melchior Lundberg (stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), fem signerade MLB, träskuren dekor, dekor av hörnfleuroner, sarger med bladsnitt, trapetsformad rygg, godronnerade, avsmalnande kannelerade ben, bemålade
PROVENIENS:
Skattmansö herrgård, Vittinge socken, Västmanlands län