1032. Baljfåtöljer, ett par, sengustavianska

Objektsbeskrivning
BALJFÅTÖLJER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, tillskrivna Erik Öhrmark (stolmakare i Stockholm 1777-1813/16), i den egyptiserande stilen, träskuren dekor, uppsvängd rygg med bladstav, armlän med skulpterade sfinxhuvuden, sarger med bladstav, fleuronganfanger, bladskuren överkragning, bladhölstrade kannelerade ben, sabelformade bakben, bemålade; lagningar, delvis kompletterade fotavslut
PROVENIENS:
Margareta Ristner
LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2013, nr 1102, jämför baljfåtöljer signerade Erik Öhrmark

Baljfåtöljerna tillhör en modell som Ephraim Ståhl utförde omkring år 1800 med helt träskuren dekor, för att under 1800-talets första decennier istället gjuta dekorerna delvis i pastellage. Tydligtvis har Erik Öhrmark och Ephraim Ståhl arbetat mycket nära varandra och tagit intryck av varandras möbeltyper, möjligen har formgivningen utförts av Louis Masreliez, som gav tydliga impulser till Öhrmark. Den avancerade dekoren i egyptiserande stil fick stort genomslag i de kungliga inredningarna vid 1800-talets första decennier, som en följd av Napoleon Bonapartes beryktade fälttåg till Egypten. Den gåtfulla sfinxen blev ett populärt dekorelement, vilket passade utmärkt för scenografin i de kungliga miljöerna, där man följde kejsarmodet från Paris.