1031. Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, romboider, ovaler och piggar, kronringen med dekor av lejonmaskaroner och rombformade akantusrosetter, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten med sparljus, höjd 110 cm; slitage, kompletteringar, skador, ljuspipor borrade för el