1029. Ljuskrona, sengustaviansk, tillskriven C.H. Brolin

Objektsbeskrivning
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, tillskriven Carl Henric Brolin (bronsfabrikör i Stockholm 1799-1827), för sex ljus, brännförgylld stomme av mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, ovaler och piggar, ljusringen med dekor i form av fleuronger, korgbotten med sparljus, höjd 100 cm; omarbetad, kompletterad, smärre skador
PROVENIENS:
Lindholmens gård, Orkesta socken, Uppland