1028. Salongsbord, 1800-talets första hälft, Nordeuropa

Objektsbeskrivning
SALONGSBORD, 1800-talets första hälft, Nordeuropa, underrede i imitationsmålad valnöt med dekor av pastellage, förgyllt med polerad guld, sarg med baldakinliknande dekor, tripodfot med dolda hjultrissor, skiva fanerad med egyptisk alabaster, tvinnad mässingstråd, ytterkant av alabaster, höjd 72,5, diameter 87,5 cm; smärre skador, skivan med lagningar, underrede och skiva möjligen ej ursprungligen sammanhörande

Ändringar
Skivan fanerad med egyptisk alabaster. The top veneered with Egyptian alabaster.