1027. Ampel, Nikolaus I, S:t Petersburg

Objektsbeskrivning
AMPEL, Nikolaus I, S:t Petersburg, för sex ljus, i form av romersk oljelampa, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons och mörkpatinerad mässingsplåt, ljusarmar av örnhuvuden, ljuspipor i form av eldslågor, palmettdekor, avslutande druvklasse, lösa manschetter, höjd 75 cm; slitage, borrad för el, smärre kompletteringar

LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, jämför snarlik ampel sidan 112

Ändringar
Skall vara Nikolaus I:s epok/Should be period of Nikolaj I.