1025. Fällbord, ett par, Mälardalen

Objektsbeskrivning
FÄLLBORD, ett par, Mälardalen, Karl Johan, av Lars E Lindell (schatullmakare i Köping 1818-1843), etikettsignerade Lars E. Lindell Schatullmakare i Köping, fanerat med alrot, balusterformad tripodfot av björk, fästanordning av mässing för att sammanställa borden med gafflar, höjd 73, 89 x 88 cm; smärre lagningar och slitage
PROVENIENS:
Bukowskis Internationella höstauktion, hösten 1998, katalog 510, nr 564