1024. Stenbord, 1800-tal

Objektsbeskrivning
STENBORD, Skåne, skiva av komstasten med huggen märkning A.J.S. 1875 H.J.D., underrede med balusterformade ben och fotkryss, sargen med en låda, bemålat i blått, höjd 83, 208 x 89 cm; smärre skador och slitage, nagg, två hörn med avslag