1021. Konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, tillskrivet Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), träskuren dekor och pastellage, sargornament i bly, förgylld med polerat guld och slagmetall, grönpatinerad dekor, sargen med kymation och palmetter, vridna avsmalnande ben med överkragning, skiva av bleu turquin märkt med rödkrita N:o 4, imitationsmålad bas, höjd 81, 94 x 48 cm; slitage
LITTERATUR:
Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113ff, jämför snarlika konsolbord av Frisk sidan 123