1018. Salongsbord, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
SALONGSBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, mahognyfanerat, delvis förgyllda beslag och lister i mässing, sargen med en låda, avsmalnande ben med fothylsor, fotkryss, nyckel medföljer, höjd 73, ovalt 76 x 60 cm; slitage, smärre lagningar