1017. Konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, Pehr Ljungs krets, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarger med pärlstav och växtornamentik, avsmalnande kannelerade ben, skiva av carraramarmor märkt med rödkrita G-41-1818, höjd 79, 102 x 45 cm; dekorskador, lagningar, rankt