1016. Soffa, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
SOFFA, sengustavianskt stockholmsarbete, Ephraim Ståhls krets, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, förgylld och mörkpatinerad, sarger med bladstav, främre hörnstolpar med sfinxhuvuden, kortsidorna med bevingade sfinxer, bladhölstrade kannelerade ben med överkragning, längd 181,5 cm; smärre dekorskador, lagningar