1012. Baljfåtöljer, ett par, tillskrivna Ephraim Ståhl

Objektsbeskrivning
BALJFÅTÖLJER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, tillskrivna Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, träskuren dekor och pastellage, sarger med bladstav, bladhölstrade ben, dekor av fleuroner och lejonmaskaroner, bemålade och bronserade, sannolikt originalstoppning; slitage, dekorskador och lagningar
PROVENIENS:
Grevliga ätten Hamilton, Hedensberg, Tillberga socken, Västmanland
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, jämför närmast identiska fåtöljer sidan 221