1007. Stenbord, Gotland

Objektsbeskrivning
STENBORD, 1700-talets slut/1800-talets första hälft, Gotland, skiva i röd kalksten, s.k. Gotlandsmarmor, skuret underrede i furu, avfasade ben, bemålat gulockra, höjd 74, 130 x 79 cm; slitage