1003. Skrivbord sengustavianskt

Objektsbeskrivning
SKRIVBORD med uppsats, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny, lister och beslag av mässing, nyckelskyltar och knoppar av ben, rak form, uppsats med jalusi, inredning med lådor och fack, skinnklädd skiva, sarg med en låda, nedåt avsmalnade ben med fothylsor, nycklar finns, höjd 108, 103 x 64 cm; smärre skador och lagningar