1112. Byrå, gustaviansk, av Jonas Hultstén

Objektsbeskrivning
BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, av Jonas Hultstén (mästare i Stockholm 1773-1794), signerad i översta lådan Hultsten, fanerad med färgad björk, jakaranda och amarant, delvis brännförgyllda beslag, samkomponerad front med utskjutande mittdel, graverad intarsia med inslag av vax, front och sidor med fältindelning, dekor av lagerfestoner, hängen och rosetter, mitten med medaljong upphängd i bandrosett samt blomsterkvistar, lambrekängen med korslagda palmkvistar, skiva av röd kalksten, höjd 87, 116,5 x 54,5 cm; smärre fanerskador
PROVENIENS:
Provinsialläkare Willhem Kalmberg, Vingåker
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför med snarlik byrå sidan 189