1223. Konsolbord, parisarbete i empire

Objektsbeskrivning
KONSOLBORD, parisarbete i empire, mahognyfanerat, förgyllda beslag i brons, främre ben i form av pelare med kapitäl dekorerade med palmetter och ciselering, hörnbeslag av lagerkransar, fronten med en låda, skiva av marmo nero, höjd 87,5, 114,5 x 42 cm; smärre lagningar och skador