1222. Konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, Jonas Frisks krets, träskuren dekor, sargornament i bly, förgylld med polerat guld och slagmetall, grönpatinerad dekor, sargen med kymation, palmetter och fleuroner, avsmalnande ben med bladhölstring, skiva av kalksten, marmorerad fotplatta, höjd 80, 94 x 49 cm; smärre skador