1221. Spegel, sengustaviansk, Örebro hallstämpel

Objektsbeskrivning
SPEGEL, sengustaviansk, fragmentarisk Örebro hallstämpel i lack (använd ca 1810-ca 1850), delvis träskuren dekor och pastellage, spår av förgyllning, över- och understycke med infattade gouacher med pompeijanska motiv, dekor av pärlstav, joniskt kymation, bladsnitt, kvicksilverfolierade glas, 102,5 x 41,5 cm; smärre skador