1140. Spegellampetter, ett par, sengustavianska

Objektsbeskrivning
SPEGELLAMPETTER, ett par, sengustavianska, för vardera ett ljus, dekor delvis träskuren och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönta av bandrosetter, dekor av kymation och pärlstav, kvicksilverfolierade glas, ljusarmar av mässing, ovala, 62 x 42 cm; ett glas med mindre spricka, lagningar, ljusarmar ej ursprungliga