1137. Salongsbord, sengustavianskt, av Anders Scherling

Objektsbeskrivning
SALONGSBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809/ca. 1819), signerat ASL, mahognyfanerat med förgyllda mässingsbeslag, genombruten kantdekor, sargen med en låda, fotkrysset med bläckpåskrift Major Sallberg Landskrona, höjd 74, ovalt 65 x 51 cm.
PROVENIENS: Major Anders Fredrik Sallberg (1810-1883), Landskrona