1136. Ljuskrona, omkring 1800, Tyskland

Objektsbeskrivning
LJUSKRONA, omkring 1800, Tyskland, för sex ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av carréer, droppar, piggar och romboider, biskopsmössa, dragare med bågar, öppen kronring med bladornamentik och utsvängda bladhölstrade ljusarmar, korgbotten med sparljus, höjd 94 cm; smärre skador och kompletteringar