1135. Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, stomme av förgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler och piggar, biskopsmössa, kronringen med dekor av akantusromber, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten med sparljus, höjd 90 cm; kompletteringar, smärre nagg