1128. Byrå, rokoko, av Christian Linning

Objektsbeskrivning
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), signerad CLN, fanerad med fruktträd och amarant, bukig form, parkettläggning med friser och rombmotiv, brännförgyllda ciselerade beslag, konturerad skiva av kolmårdsmarmor, höjd 85, 134 x 66 cm; fanerskador och lagningar, skivan lagad

Ändringar
Skall vara fruktträd istället för valnöt.
Should be fruit tree instead of walnut.