1127. Spegel, stockholmsarbete i rokoko

Objektsbeskrivning
SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, Niclas Meuniers krets, Stockholms hallstämpel 1769, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, fasetterade och kvicksilverfolierade glas, genombruten dekor av blomsterfestoner, rocailler och voluter, ramen med à la grecque bård i kineserande stil, 122 x 48 cm; smärre dekorskador och lagning