1124. Byrå, rokoko, Christian Linning

Objektsbeskrivning
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), fanerad med valnöt, brännförgyllda bronsbeslag, släta mässingsskenor mellan lådorna, höjd 86, 104 x 56 cm; smärre skador, renoverad
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas möbler, Stockholm 1996, Stockholmsarbete 1700-1850, Stockholm 1996, jämför snarlik byrå s. 230
Marshall Lagerqvist: Rokokomöbler signerade av ebenister och schatullmakare i Stockholm, Stockholm 1949, jämför snarlik byrå plansch 25-26