1123. Baljfåtölj, sengustaviansk, av Ephraim Ståhl

Objektsbeskrivning
BALJFÅTÖLJ, sengustavianskt stockholmsarbete, av Ephraim Ståhl (mästare 1794-1820/21) dubbelsignerad ES, samt med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, sarger med löpande hund och bandfläta, hörnfleuroner, sabelformade bakben, bladhölstrade kannelerade ben med överkragning, bonad; smärre skador
LITTERATUR: Eva Nordenfelt, Ephraim Ståhl: en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför varianter av samma modell sidan 241ff