1100. Spegel med konsolbord, av P.G. Bylander

Objektsbeskrivning
SPEGEL med KONSOLBORD, sengustavianskt göteborgsarbete, av Pehr Gustaf Bylander (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852), etikettsignerade, träskuren dekor förgylld med polerat guld och slagmetall, delvis bemålade, spegeln med central dekor av Bacchus med vinlöv och korslagda ymninghetshorn, sidorna med pelare i form av thyrsosstavar omslingrade med vinbladsrankor, krönta av pinjekottar, vinlövsfeston, kvicksilverfolierade glas, lunettformat konsolbord med godronnerad kant, skiva av bleu turquin, buren av skulpterad bevingad grip på postament med fruktfestoner på sidorna, total höjd 282, spegeln 196 x 78, bordet 86 x 80 cm; dekorskador, lagningar

Exportförbud

Ändringar