1095. Spegel, gustaviansk, av Anders Malmqvist

Objektsbeskrivning
SPEGEL, gustaviansk, av Anders Malmqvist (spegelmakare 1773-1778), signerad AM samt med Kalmars hallstämpel, delvis träskuren dekor och papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönt av urna, dekor av blomster- och lagerfestoner, kärve, rosetter, kvicksilverfolierade glas, 106 x 40,5 cm; smärre dekorskador