1094. Spegel, stockholmsarbete i rokoko

Objektsbeskrivning
SPEGEL, stockholmsarbete i transtion, Stockholms hallstämpel 1777, dekor i papier maché, originalförgyllning i polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med dekor av blomsterfestoner, rocailler och voluter, kvicksilverfolierade glas, 98 x 44 cm; obetydliga skador och lagningar