1092. Tazzor, ett par, parisarbeten, Restauration

Objektsbeskrivning
TAZZOR, ett par, parisarbeten, Restauration, matterad och polerad brännförgylld brons, verde alpi marmor, uppsvängd sockel med palmetter och akantus mot pikerad grund, pelare med reliefdekorer av ymnighetshorn, lagerkransar och kvinnoansikten, sidorna med bevingade genier, godronnerade tazzor med akantushölstrade hänklar, mynningen med bladstav, foten med ciselerad dekor, diameter 17, höjd 30,5 cm; smärre slitage