1091. Jardinjärer, ett par, parisarbeten i empire

Objektsbeskrivning
JARDINJÄRER, ett par, parisarbeten i empire, matterad och polerad brännförgylld brons samt cararramarmor, parställda, rund fot på tre volutfötter med dekor av snäckor och akantus, pelarformad bas med blomstergirlanger, palmetter och rosetter på livet, korgformad avslutning buren av knästående Amor med pilbåge, höjd 35,5 cm; mindre dekordel saknas, obetydligt slitage