1090. Bordsuppsats, parisarbete i empire

Objektsbeskrivning
BORDSUPPSATS, parisarbete i empire, Pierre-Philippe Thomires krets, matterad och polerad brännförgylld brons, rund sockel på tassfötter med dekor av palmetter, knästående bevingad kvinnofigur, fasetterad glasskål monterad i kupa med växtornamentik, avslutande kant med kymation, höjd 42,5 cm; smärre slitage, senare skål
LITTERATUR: Christian Laine, red.: De Kungliga Slotten, Rosendals slott, Stockholm 2003, jämför bronser med glasmontering leverade av Gérard-Jean Galle och Pierre-Philippe Thomire, sidan 142f & 224f