1089. Spegellampetter, ett par, Karl Johan

Objektsbeskrivning
SPEGELLAMPETTER, ett par, göteborgsarbete i Karl Johan, för två ljus vardera, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönta av Dianas korslagda pilar, båge och koger, ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierade glas, 76 x 60 cm; smärre lagningar
PROVENIENS: Enligt uppgift adliga ätten Raab, Småland/Östergötland