1088. Speglar, ett par, Karl Johan

Objektsbeskrivning
SPEGLAR, ett par, Karl Johan, stämplade Linköpings stads hallstämpel 1820, gjuten dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, delvis bemålade, dekor av äggstav och kymation, krönet med bevingade parställda fabeldjur med flammande offerurna, nedre fält med palmetter, ymnighetshorn, samt akantus, kvicksilverfolierade glas, märkta med papperlappar K.L. Unéus Stora Aska Slaka stn. Linköping, 64 x 37,5 cm; retuscher