1087. Stolar, åtta stycken, Karl Johan

Objektsbeskrivning
STOLAR, åtta stycken, stockholmsarbete i Karl Johan, tillskrivna Carl Theodor Becker (mästare i Stockholm 1833-1860-talet), träskuren dekor, flammig och bonad björk, ryggen med ymnighetshorn, blommor och bladornament, svarvade framben, sabelformade bakben, originalstoppning; klädseln med slitage
PROVENIENS: Friherrliga ätten von Paykull, Wallox-Säby, Östuna socken, Uppland
LITTERATUR: Empiren i Sverige - Bildkonst, konsthantverk och inredningar 1800-1844, Nationalmusei utställningskatalog nr 554, Stockholm 1991, jämför avbildade delar ur samma möblemang från Wallox-Säby, sidan 22, text sidan 109, jämför katalognr 380
Stolarna har ursprungligen ingått i det möblemang som införskaffades till Wallox-Säby av Gustav von Paykull, i samband med att den övre våningen moderniserades på 1830-talet. 16 av de ursprungligen 24 stolarna inköptes 1991 av Nationalmuseum, inför utställningen Empiren i Sverige.

Exportförbud

Ändringar