1074. Damarbetsbord, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
DAMARBETSBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, mahognyfanerat, gallerkant i mässing, sexkantigt, sköldformade nyckelbössningar i ben, skivan i massiv mahogny, avsmalnande ben med fotkryss, fothylsor med hjultrissor, höjd 77, 45 x 44 cm; skivan 1800-tal, smärre lagningar