1072. Brickbord, sengustavianskt

Objektsbeskrivning
BRICKBORD, sengustavianskt, mahognyfanerad fotställning med träskuren pärlstav och fotkryss, fothylsor av mässing, bemålad plåtbricka med nyrokokomotiv, stämpelmärkt Heby Fideikommiss, höjd 74,5, 77 x 62 cm; smärre skador och lagningar
PROVENIENS: Heby säteri, Gåsinge Dillnäs socken, Södermanlands län
LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Södermanland, del I, Malmö 1968, avbildad i sängkammaren sidan 220