1059. Encoignurer, ett par, Louis XVI

Objektsbeskrivning
ENCOIGNURER, ett par, Louis XVI, fanerade med amarant, valnöt m.fl. träslag, förgyllda beslag, front med intarsia, centralt placerat motiv av blomsterurna, skivor av carraramarmor, höjd 85, 71 x 48 cm; skador och lagningar