1057. Duchesse brisée, av Louis-Charles Mutel

Objektsbeskrivning
DUCHESSE BRISÉE, parisarbete i Louis XVI, av Louis-Charles Mutel (mästare i Paris 1756), signerade C*L*MUTEL, bemålad och träskuren valnöt, godronnerade krön med plymdekor, kannelerade avsmalnande ben, total längd 228 cm; lagning