1056. Bordslyster, rokoko

Objektsbeskrivning
BORDSLYSTER, rokoko, för tre ljus, stomme av mässing, blåsta vridna stamglas på förgylld järnstång, behängd med olikslipade prismor i form av löv, gjutna margueriter, obelisker samt krönande karaff, höjd 71,5 cm; krönande stamglas saknas, smärre kompletteringar, nagg
PROVENIENS: Adliga ätten Heijkenskjöld, Skinnskattebergs herrgård, Västmanlands län
Villa Beylon, Ulriksdals slottspark, Stockholm
LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Västmanland, Stockholm 1910, omnämnd och avbildad sidan 54