1055. Bergkristallappliquer, ett par, Louis XIV

Objektsbeskrivning
BERGKRISTALLAPPLIQUER, ett par, Louis XIV, för tre ljus vardera, försilvrad bronsstomme, behängda med polerade och slipade bergkristaller och rökfärgad kvarts, oktagonala ljuspipor, höjd 54 cm; smärre kompletteringar, lagningar och skador
PROVENIENS: Ingenjör Ivar Kreuger, Stockholm
inköpta på auktion från Kreugers kvarlåtenskap
därefter i arv inom familjen fram till nuvarande ägare
LITTERATUR: Eva Dyrssen: Magiskt ljus, Stockholm 2002, en av appliquerna avbildad sidan 27