1050. Bordspendyl, Louis XV-stil, märkt Tiffany

Objektsbeskrivning
BORDSPENDYL, Louis XV-stil, 1800-talets slut, Frankrike, urtavlan märkt Tiffany, verket signerat Samuel Martti, förgylld brons, fodralet i form av akantus, rocailler och voluter, krönt av pojke med lur, nedre sargen med emblem av cymbal, flöjter och säckpipa, höjd 63 cm; pendel, glas och nyckel saknas
PROVENIENS: Häringe slott, Södermanland