1049. Bilblioteksur, Georg I, signerad Markwick London

Objektsbeskrivning
BIBLIOTEKSUR, Georg I, verk och urtavla signerade Markwick London (James M, verksam i London 1662-1730), fodral i ebenholts med beslag i mässing, spindelgång, urtavlan med dekor av serafer, fodralet krönt av genombruten dekor av ymnighetshorn och växtornamentik, helslag och kvartsrepetition, originalnyckel, höjd 38 cm; obetydliga skador, ornament saknas
PROVENIENS: Adelsmannen Justus Wilhelm König (1763-1836), Grimmestorp, Härja socken, Skaraborgs län
genom arv till brorsdottern Aurora Wilhelmina König g.m. överhovjägmästare adelsmannen Carl Johan Gyllencreutz, Sörby, Nykils socken, Östergötlands län
enligt testamente arv till Ada Forselius