1046. Bordspendyl, parisarbete, Restauration

Objektsbeskrivning
BORDSPENDYL, parisarbete, Restauration, matterad och polerad brännförgylld brons, krönt av Amor som spås i handen, fronten med emblem av Amor med pilbåge, koger, fackla och turturduvur, sockeln med blomsterkorg, lagerfeston och amoriner, halvslag, höjd 59 cm; smärre slitage