1045. Bordspendyl, parisarbete i Louis XVI

Objektsbeskrivning
BORDSPENDYL, parisarbete i Louis XVI, signerad Cachard suc.s de Ch. Leroi a Paris (Gaspard Cachard, mästare i Paris ca 1780-1802), matterad och polerad brännförgylld brons, krönt av jaktgudinnan Diana med pilbåge, koger och jaktbyte, basen med fris av jaktsceneri, datumvisare, halvslag, höjd 37 cm; urtavlan med smärre nagg
LITTERATUR: Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, jämför närmast identisk pendyl sidan 252