1041. Byrå, tillskriven Gottlieb Iwersson

Objektsbeskrivning
BYRÅ, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, tillskriven Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), fanerad med mahogny, lister och beslag av mässing, sköldformade nyckelskyltar, draghandtag märkta med krönt E (Eskilstuna), sidor och hörn med fältindelningar av listerverk, benen med droppbeslag, bakstycket med etikett Carlskrona FRAKTGODS fr. Stockholm N, höjd 140, 135 x 57 cm; obetydliga dekorskador